Jaros: Program reformy finansowania żłobków to więcej pieniędzy dla rodzin i wspieranie aktywności.

Poseł Michał Jaros na konferencji prasowej zaprezentował jeden z punktów swojego programu „Wrocław: Stolica Lepszej Pracy” – Praca Przyjazna Rodzinie. Odnosi się on do prowadzenia takiej polityki,  aby mieszkańcy Wrocławia mieli dogodne warunki do tego, by móc pogodzić życie rodzinne z rozwojem zawodowym. Jedną z kluczowych kwestii jest wsparcie dla rodzin, które chcą posłać dziecko do żłobka, ale nie udało im się dostać do żłobka publicznego.

We Wrocławiu mamy obecnie 166 żłobków, w tym 15 publicznych oraz 151 niepublicznych. Każdego roku mieszkańcy mierzą się z problemem związanym z brakiem miejsc w żłobkach publicznych oraz konieczność ponoszenia kosztów związanych z posłaniem najmłodszych dzieci do placówki niepublicznej. Część z nich jest dofinansowywane ze środków miejskich, pozostałe żłobki są już w pełni płatne i stanowią duży wydatek dla wielu rodzin. – Chcąc pomóc rodzinom dzieci, których pociechy nie dostały się do żłobka publicznego, prezentuję program reformy finansowania żłobków, który będzie obejmował więcej dzieci niż obecnie, Mówimy tutaj o wzroście do nawet 6500 miejsc w żłobkach, objętych finansowaniem – powiedział poseł. – Zmieniamy sposób wsparcia rodzin z pośredniego na bezpośredni – dodał.

Jak powiedział pomysłodawca projektu, wsparcie otrzymają pracujący lub poszukujący zatrudnienia rodzice lub rodzic, którego dziecko nie dostało się do żłobka publicznego. Rodzice muszą również rozliczać podatki we Wrocławiu. Wynika to faktu, iż niemal 50% dochodów z tytułu podatku PIT trafia z powrotem do miejskiej kasy. Te wpływy mają pozwolić na pokrycie kosztów programu. Wsparcie miasta wypłacane będzie w całości rodzicom po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Wsparcie uzależnione będzie również od wysokości dochodów przypadających na członka rodziny. W związku z tym wskaźnikiem wyznaczana będzie wysokość dotacji na dziecko, w kwocie od 400 zł do 800 zł.

Dochód na członka rodziny Wysokość dotacji na dziecko
w żłobku prywatnym
Poniżej 1500 zł 800 zł
1501 zł – 2000 zł 700 zł
2001 zł – 2500 zł 600 zł
2501 zł – 3000 zł 500 zł
3001 zł – 3500 zł 400 zł

 

– Taki rodzaj dofinansowania pozwoli wesprzeć rodziny, które w obecnym kształcie nie otrzymują żadnego dofinansowania, często zmagając się z trudną sytuacją w swoich domowych budżetach. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na dowolny cel tj. żłobek prywatny, opiekuna do dzieci, babcię etc. – powiedział.

Poseł Jaros zwrócił również uwagę na fakt, że wiele kobiet zrezygnowało z zatrudnienia lub poszukiwania pracy w wyniku działalności programu „Rodzina 500+”. Wg badań pracowni IBS i OECD z marca 2018 r., w Polsce, było to nawet do 103 tys. kobiet.  – My zaś chcemy wspierać osoby, które wyrażają chęć i potrzebę powrotu na rynek pracy. Dlatego w ramach programu przewidujemy wsparcie dla organizacji pozarządowej, która miałaby zająć się „kojarzeniem” osób z sąsiedztwa i osiedla, które poszukują opiekunki lub opiekuna dla swoich dzieci, które nie chcą lub nie mogą oddać dziecka do żłobka i wolą wychowanie w domu. To też forma wsparcia osób, które decydując się na powiększenie rodziny,  nie chcą rezygnować z pracy – zakończył poseł Jaros.