Nocna i świąteczna pomoc medyczna musi być dostępna dla wszystkich

Centrum Wrocławia nie może być na peryferiach w dostępie do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

ZOBACZ WIDEO

– Na terenie Wrocławia istnieją obecnie 4 placówki (…), dwie na północy miasta, jedna w części północno-zachodniej i jedna w części południowo-wschodniej. To zdecydowanie za mało.  – zwraca uwagę w interpelacji do Ministra Zdrowia poseł Michał Jaros. Mieszkańcy zgłaszają, że w centrum oraz na południu miasta nie ma w pobliżu żadnej placówki, do której można się można się udać po pomoc medyczną nocą i w święta. W związku z tym, oprócz wspomnianej interpelacji, poseł skierował list do Dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ oraz rozpoczął zbiórkę podpisów pod apelem dot. zmiany obecnej sytuacji. Wspólnie z radnymi osiedlowymi z Wrocławia mówił o tym w środę podczas konferencji prasowej.

– W październiku ubiegłego roku zmieniły się zasady udzielania nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Stworzenie sieci szpitali miało na celu zmniejszenie kolejek do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i odciążenie ich z osób zgłaszających się z problemami zdrowotnymi, które nie zagrażają bezpośrednio ich życiu, np. z katarem czy bólem zęba. Jednak położenie punktów świadczących takie usługi we Wrocławiu nie jest optymalne, dla wielu mieszkańców są one zlokalizowane zbyt daleko, w efekcie czego nadal korzystają z SOR-u – w ten sposób poseł Michał Jaros skomentował interpelację wystosowaną do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

 Obecnie we Wrocławiu istnieją 4 placówki, w których osoby potrzebujące pomocy lekarskiej w dni wolne od pracy lub w godzinach wieczornych, mogą ją uzyskać. Te placówki znajdują się przy ul. Fieldorfa, Kamieńskiego, Koszarowej i Warszawskiej. To powoduje, że mieszkańcy centrum i południa Wrocławia nie mają w swojej okolicy zlokalizowanej placówki, która może udzielić im pomocy.

 – Mieszkańcy w czasie spotkań informacyjnych mojego Planu: Bezpieczny Wrocław mówią o problemie z dostępnością punktów udzielających nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Warto również zauważyć, że Wrocław, który liczy ok. 630 tys. mieszkańców posiada tylko 4 takie placówki, podczas gdy w Poznaniu jest ich 7, podobnie w Łodzi, a w Krakowie, które zamieszkuje 750 tys. osób – liczba placówek sięga 10. Jest to rażąca dysproporcja – zauważył parlamentarzysta. – Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod apelem dotyczącym uruchomienia większej liczby oddziałów, oferujących pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej we Wrocławiu.

– Najbliższy placówka oferująca pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców centrum miasta, znajduje się w promieniu ok. 10 km – dodała Jolanta Niezgodzka, radna osiedla Stare Miasto. – Nie można dopuścić do tego typu sytuacji.

W interpelacji wystosowanej do Ministra Zdrowia poseł .Nowoczesnej pyta m.in. o statystyki dotyczące ilości pacjentów, którym od października ubiegłego roku udzielono pomocy w punktach nocnej i świątecznej pomocy. Dzięki temu, parlamentarzysta chce zwrócić uwagę Ministra na dysproporcję oraz możliwości jej zmniejszenia. O konieczności podjęcia działań poinformowany został również Dyrektor DOW NFZ. – Apeluję o rozpisanie konkursu lub przeprowadzenie rokowań w celu umożliwienia świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej szpitalom, które znajdują się w centralnej części miasta, czyli Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu Nr 1 we Wrocławiu, znajdującemu się przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 58, 4 Wojskowemu Szpitalowi Klinicznemu przy ul. Rudolfa Weigla  lub też Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiuzakończył poseł.