Siłą polskiej demokracji jest społeczeństwo obywatelskie i ono wczoraj, dzisiaj i jutro zwycięży

Chcemy wszystkim serdecznie podziękować, szczególnie tym młodym ludziom i tym młodym duchem, którzy wyszli na ulice nie tylko w dużych miastach, jak Wrocław, Warszawa, Kraków czy Poznań, ale także w Środzie Śląskiej, Lubaniu, Oleśnicy i Oławie. Tam wszędzie wychodzili na ulice ludzie przeciwko temu co zaproponował nam PiS. Wszyscy byliśmy w tych dniach razem, dlatego serdecznie za to dziękujemy. Presja ma sens – powiedział na konferencji prasowej we Wrocławiu poseł Michał Jaros, komentując tym samym masowe protesty, które odbywały się w całej Polsce w obronie niezawisłości polskich sądów. W konferencji brali udział również lider Nowoczesnej Ryszard Petru, poseł Krzysztof Mieszkowski, przewodniczący Klubu Nowoczesnej we Wrocławskiej Radzie Miejskiej we Wrocławiu Piotr Uhle oraz wrocławscy działacze Nowoczesnej.

Ryszard Petru skomentował zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw, o Sądzie Najwyższym oraz o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prezydent zrobił swoją robotę. Zadaniem prezydenta jest bycie strażnikiem Konstytucji, zawetował on ustawy niekonstytucyjne. Dobrze zrobił, że wykonał dwie trzecie swojej roboty, uważam, że powinien wykonać trzy trzecie, ale nie wpadajmy w zachwyt nad prezydentem, który wetuje złą ustawę, to jest jego powinność – zauważył lider Nowoczesnej.

Również poseł Krzysztof Mieszkowski wyraził swoje zdanie na temat powodów podjęcia przez Prezydenta RP decyzji o skorzystaniu z prawa weta.

Dzisiaj prezydent Duda zareagował na to co się wydarzyło w ostatnich dniach, mówiąc o tym, że przekonała go do podjęcia decyzji Zofia Romaszewska. Bardzo mi przykro, że prezydent Duda nie zauważył tych setek tysięcy ludzi protestujących przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym. To jest również znak, że prezydent Duda nie słucha społeczeństwa. Siłą polskiej demokracji jest społeczeństwo obywatelskie i ono wczoraj, dzisiaj i jutro zwycięży – skomentował parlamentarzysta.